in 10 sposobów na

10 SPOSOBÓW NA JESIEŃ

at
10-sposobow-na-jesien

Czuć ją w powietrzu już od paru dni.
Daje swoje pierwsze znaki w chłodnych powiewach wiatru, pierwszych spadających liściach czy coraz krótszych dniach.
Widać ją także na twarzach ludzi, u których częściej można doszukać się grymasu niż szczerego uśmiechu.

Przywitała nas jesień.
Bardzo wyjątkowa, barwna i inspirująca pora roku, która skradła moje serce całkiem niedawno.
Wiem jak wielu z Was, nie przepada za tym okresem w ciągu roku. Jesień zazwyczaj kojarzona jest jako depresyjny, szary, nijaki czas, a przecież wcale nie musi tak być!

Chcąc zmienić Twoje myślenie oraz zadbać o samopoczucie moich czytelników na kolejne miesiące, podejmuje się wzywania!
Spróbuję odkryć dla Ciebie Jesień w zupełnie innym świetle 😀
Przekonam Cię, że w tej porze roku można się zakochać, a na dobry początek chociaż ją polubić.

Senność, nerwowość, zmęczenie?
Przeziębienia, napady melancholii i depresji?
Niedobór światła słonecznego powodujący znaczny spadek nastroju?

Ze wszystkim można sobie poradzić, a przynajmniej złagodzić objawy jesiennych dolegliwości.
Przychodzę z pomocą i przedstawiam Ci moje 10 sposobów na rozpoczynającą się jesień 🙂

10 SPOSOBÓW NA JESIEŃ  

1. Zacznij od głowy!
Na samym początku wyrzuć z głowy myślenie, że jesień to tylko przejmujący chłód, zacinający deszcz i ciągły brak chęci do życia. Trzymając się tego kurczowo, a przede wszystkim nastawiając się już na samym początku pesymistycznie, nie będziesz w stanie dostrzec zalet tej pory roku. Weź głęboki oddech, obudź swoje zmysły i spróbuj zmienić perspektywę!
Rozluźnij się i pomyśl, że tym razem dasz Jesieni szansę i nie skreślisz jej zbyt szybko.
Parę dni temu w radio słuchałam, co mają do powiedzenia przypadkowo spotkani ludzie na ulicy na temat zbliżającej się jesieni. Większość odpowiedzi na pytania Pani redaktor przedstawiały ten czas, jako okres postępującej depresji, chorób i ogólnego zniechęcenia. W głosach ludzi od razu można było wyczuć niezadowolenie, na szczęście jedna wypowiedź Pana w podeszłym wieku sprawiła, że natychmiast się uśmiechnęłam.
Ten powiedział, że: „ma już swoje sposoby na chłodne i przygnębiające dni, przede wszystkim uśmiech, odpowiednia dawka ruchu i żyję się dalej! Nie ma co narzekać, przecież to w niczym nie pomoże. ”
Powiedział to w taki sposób, że już do końca dnia myślałam tylko o tym, żeby napisać dla Was ten tekst 😀

2. Rozejrzyj się!
Jesień to najbardziej malownicza, romantyczna i barwna pora roku. Uwielbiam te widoki! Wchodzę do parku i udaję się w zupełnie inny, bajkowy świat. Tak więc łap za ciepłą kurtkę, wygodne buty i koniecznie weź ze sobą aparat, niesamowity klimat do zdjęć gwarantowany. Szukasz inspiracji? Wyjdź z domu!
Między deszczowymi i pochmurnymi dniami, doczekasz się delikatnych przebłysków słońca, które napełnią Cię energią i dobrym humorem 🙂
Korzystaj z takiej pogody i doceniaj każdy słoneczny dzień.

3. Rozkoszuj się smakiem.
Szarlotka z cynamonem, ciepła kawa, gorąca czekolada mmm… brzmi cudownie! Zestaw idealny na chłodne, jesienne dni. Zaszalej! Spróbuj różnych smaków i kombinacji ciepłych napoi. Ja dla odmiany parzę moją ukochaną herbatę z miętą i cytryną – prawdziwa rozkosz dla kubków smakowych.

4. Wyjątkowe wieczory. 
Co jak co, ale jesienne wieczory spędzone pod kocem, z kubkiem kakao i dobrą książką w rękach to coś wyjątkowego. Uderzające krople deszczu o szybę, bijące ciepło od kominka, grube skarpety i chwila dla siebie. Do tego słuchawki na uszach z ulubioną Muzyką, nic więcej człowiekowi do szczęścia niepotrzebne. No, chyba że pupil na kolanach… taka żywa grzałka 😛
Spróbuj wieczorami zadbać o taki klimat i zrelaksuj się po ciężkim dniu. Coś wspaniałego!

5. Ruszaj się! 
Jesień to brak motywacji i chęci do działania?
Oczywiście czasem pogoda, a w szczególności zimne poranki niespecjalnie zachęcają do wyjścia z łóżka, ale nie oznacza to, że mamy w kółko leżeć plackiem i nic nie robić. Mnie często jesienna aura motywuję do działania 🙂 Przykład?
Temperatura na zewnątrz niska, pora się rozgrzać, ale tak porządnie….
TRENING! Genialny pomysł. Włączam energiczną muzykę, łapie za hantelki i lecę z tematem. Polecam Ci zrobić to samo.
Nie daj się pogodzie!
Ćwiczenia sprawiają, że nasz mózg produkuje więcej endorfin, które to wpływają na nasz nastrój. Nie bez powodu nazywa się je „hormonami szczęścia”.
Nie musisz zaraz bić rekordów w biegu po mokrych liściach 😛 Wystarczy parę minut dziennie wygospodarować na ulubioną aktywność fizyczną. Pamiętaj o regularności, bo tylko w taki sposób będziesz systematycznie „karmił” swój organizm energią i dobrym humorem.
Łatwo powiedzieć, trudniej się zmobilizować, gdy wieje i pada. Ale warto! Ruszając się, zadbasz również o swoją odporność, a przecież nikt z nas nie lubi chorować.

6. Twórz!
Nie będę ukrywać, że to właśnie teraz nadszedł okres, kiedy czuję największą potrzebę pisania.
Jesień – ogromny przypływ inspiracji. Często o tej porze przeróżni twórcy wznoszą się na wyżyny swojej pomysłowości i kreatywności. To właśnie w tym czasie pojawiają się świetne płyty artystów, głębokie, refleksyjne książki oraz masa poruszających wierszy. Jesień ma to do siebie, że zachęca człowieka do zatrzymania się, do przemyśleń, refleksji. Aura wpływa na nas i otwieramy serca bardziej niż zazwyczaj. Mówi się, że to idealny czas dla samotników… coś w tym jest.
Wykorzystaj te najbliższe miesiące na artystyczne działanie! 😀
Spróbuj poezji, zabaw się fotografią, nagraj film tworząc klimatyczne kadry – pokaż ludziom, co Ci w duszy gra.
Oczywiście możesz to robić tylko dla siebie, zostawiając swoje dzieła w szufladzie. Ważne, abyś dał upust emocjom i uczuciom. Obudzenie w sobie artystycznej duszy pozwoli Ci kreatywnie spędzić czas, spróbować czegoś nowego, a może nawet odkryć nową pasję 🙂
Działaj!

7. Pora na odrobinę słodyczy.
Do cudownego działania czekolady (szczególnie gorzkiej) chyba nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba 😛
Zjedzenie odrobiny tej boskiej słodyczy nikomu nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie! Czekolada zadziała pobudzająco, a do tego na pewno przyczyni się do rogala na Twojej twarzy 🙂 Nie mylę się prawda?
W granicach rozsądku i z umiarem pozwól sobie na chwilę rozkoszy.

8. Gorąca kąpiel lub prysznic.
Na samą myśl o wannie pełnej ciepłej wody i piany, poprawia mi się humor. Na wszystkie troski, zmartwienia czy dokuczające zimne kończyny 😛 najlepszym lekarstwem jest zanurzenie się w gorącej wodzie. Zainwestuj w świecie, aromatyczne olejki czy pachnące płyny do kąpieli, rozluźnij się i odpocznij . Niech to będzie czas tylko dla Ciebie. Gwarantuję, że jesienne przygnębienie, chociaż na chwilę odejdzie w zapomnienie. Spróbuj!

9. Ucieczka w świat snów.
Bardzo ważna rzecz – SEN. Jest ważny dla zdrowego funkcjonowania organizmu bez względu na porę roku. Jednak teraz będziesz potrzebować go jeszcze bardziej. Staraj się, aby Twój sen trwał, chociażby 7 godzin. Sama wiem doskonale, jak nieraz trudno o to zadbać, nadmiar obowiązków i stanowczo za krótka doba, nie sprzyjają zdrowemu stylu życia. Tutaj ważnie jest odpowiednie gospodarowanie swoim czasem, a więc prowadzony kalendarz, tablica korkowa czy samoprzylepne karteczki pomogą Ci, abyś nie zapominał wykonać danego dnia najważniejszych zadań. Zapisuj wszystko, co masz do zrobienia, próbując tej metody, ogarniesz swój dzień i przestaniesz zostawiać wszystko na ostatnią chwilę (coś o tym wiem). Tą metodą będziesz zasypiać ze spokojną głową oraz z poczuciem wypełnionych obowiązków. Dzięki temu na wszystko znajdziesz czas, a przynajmniej będziesz się starać 🙂

10. Spotykaj się z ludźmi. 
Szkoła nie zając, praca to nie wszystko 😀
Dbaj o kontakty z innymi. Zaplanuj kilka wieczorów z przyjaciółmi lub znajomymi – może wspólne gotowanie lub oglądanie filmów? A może klasyczne gry planszowe, które potrafią być hitem każdego spotkania? 😀
Po godzinach wypełnionych szczerym śmiechem na pewno zapomnisz o chandrze, gwarantuję!
Drugi człowiek, jego obecność zawsze pomoże nam w kryzysowej sytuacji. Ciężki dzień czy zły humor dzięki ludziom, których kochasz i którzy są dla Ciebie ważni, mogą pójść w zapomnienie.
Jesienne, zimne wieczory to wyjątkowy czas na nocne, szczere rozmowy przy herbacie. Możecie poznać się z przyjaciółmi jeszcze lepiej, odkryć nowe fakty i ciekawostki o sobie. Coraz rzadziej po prostu i zwyczajnie ze sobą rozmawiamy, więc może, zamiast samotnie wciągać się w kolejny serial zaproś do siebie przyjaciela – razem raźniej!
Przede wszystkim wyluzuj!
Nim się obejrzysz, znowu odwiedzi nas wiosna, a po niej gorące lato. Każda pora roku ma swoje wady i zalety, tylko od Ciebie zależy, na czym skupisz swoją uwagę 🙂
Postaw na pozytywne myślenie, wiem, trąbię o tym na lewo i na prawo, ale to naprawdę pomaga.
Uśmiechaj się często i szczerze. Zrób na przekór deszczowym i chłodnym dniom swoją radością 😀

Masz zamiar przespać i zmarnować ten czas? Życie się nie zatrzyma, za to Ty tak.
Wiem, że jesteś w stanie super przeżyć tę Jesień, która może okazać się wyjątkowym okresem dla Ciebie. Kto wie, co ciekawego wydarzy się w Twoim życiu w najbliższych miesiącach.
Trzymam za Ciebie kciuki i wysyłam Ci mnóstwo pozytywnej energii 🙂
Ta jesień jest nasza!

Marcelina

Marcelina Grysztar